Yapay zekâ kodlama maratonuyla gençlere destek

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL, Eğitim alanında farklı projelere imza attığını ifade eden Turkcell, gençleri desteklemeye devam ettiğini belirtti.Türkiye’de ilk kez sağlık ve mühendislik öğrencilerinin bir araya geldiği ifade edilen sağlık alanındaki yapay zekâ hackathonu Medathon’da geleceğin teknolojilerini geliştiren gençlerin yarıştığı söylendi.

Turkcell, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Dijital Sağlık ve Biyoinformatik Derneği iş birliği ve AstraZeneca’nın desteğiyle düzenlenen sağlık alanındaki yapay zekâ hackathonu Medathon’un tamamlandığı belirtildi. Türkiye’de ilk kez sağlık bilimleri ve mühendislik fakültelerinde öğrenim gören öğrencileri bir araya getirdiği belirtilen yarışmaya 31 farklı üniversiteden katılım gerçekleştiği söylendi. Beş gün sürdüğü belirtilen Medathon’da en başarılı modeli geliştiren 3 takımın ödüllendirildiği ifade edildi.

Medathon’da mühendislik ve sağlık alanında eğitim gören öğrencilerin yapay zekâ konusundaki farkındalığı artırılarak geleceğe damga vuracak yeni nesil sağlık projelerinin geliştirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

“GENÇLERİMİZ SAĞLIK TEKNOLOJİSİNE IŞIK TUTACAK”

Medathon ile ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk şunları söyledi:

“Geçen yıl dünyayı etkisi altına alan pandemi ile sağlık sektöründeki insan kaynağının ve teknolojinin kritik rolünü bir kez daha gördük. Bu doğrultuda dünyada ve Türkiye’de önemi her geçen gün artan ve gelecekte günlük hayatın sıradan bir parçası olacak yapay zekâ çözümlerinin geliştirilmesine yönelik birçok projeyi destekliyoruz. Sağlıkta Yapay Zekâ Medathonu da bunun en güzel örneklerinden biri oldu. Gençlerimiz de bu yarışma ile geleceğin sağlık teknolojilerine ışık tutacak birçok önemli projeye imza attı. Hedefimiz bugün olduğu gibi gelecekte de geliştireceğimiz inovatif çözümlerle ülke insanımızın hayatına değer katmak olacak.”

“DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise şöyle konuştu:

“Tıp, bilimsel zeminin eklektik ve bütüncül kesişme noktasıdır. Teknoloji ve sağlık her yüzyılın değişmez bileşenleridir. Üniversitemiz Teknotıp kulübü bilimsel her alanda olduğu gibi Medathon’un gerçekleşmesinde de önemli bir görev üstlendi. Üniversite olarak bu şekilde geleceğimize ışık tutacak organizasyonlara katkı vermekten her zaman mutluluk duyduk ve destek vermeye devam edeceğiz.”

AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış Medathon hakkında şunları söyledi:

“AstraZeneca olarak, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi önceliklerimiz arasında görüyoruz. Çalışmalarımızı süreklilik ve iş birliği içinde yürütüyor, gerçekleştirdiğimiz projelerle topluma fayda sağlıyoruz. Yeni nesil teknolojilerle sağlık uzmanlığını buluşturan bir projede koşulsuz destek sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Gençleri ve dijital dönüşümü destekleyen iş birlikleri ve projelerimize devam edeceğiz.”

TURKCELL MÜHENDİSLERİNDEN MENTORLUK

Yarışmanın konusu bilek X Ray grafilerindeki anomalileri tespit eden bir yapay zekâ modeli geliştirme olarak belirlendiği ve bu hedef için 10 farklı takım oluşturulduğu belirtildi. Oluşturulan her takıma Turkcell’in yapay zekâ ekibinde çalışan Turkcell mühendislerinin de mentorluk desteği verdiği açıklandı. Ayrıca yarışmaya 31 üniversiteden 250 kişinin başvurduğu belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

CEO Gelişim ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!